DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA

 

 

DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA

 

Druhá světová válka je bezesporu  největším konfliktem v dějinách lidstva. Tohoto bezprecedentního střetu dvou seskupení mocností se postupně zúčastnila, přímo či nepřímo, velká většina států světa a to v letech  1939 - 1945.  

Příčiny války jsou propojeny v několika rovinách. Jednak se Německo nikdy nevzpamatovalo s potupné Versailleské smlouvy, která ukončila I.světovou válku a zanechala ve statisících německých vojáků hořkost z prohrané války a přidáme li k tomu hospodářskou krizi z přelomu dvacátých a třicátých let a  na ni navázané sociální bouře,astronomickou inflaci marky atd. To byla živná půda pro nacionalismus a pravicový extremizmus, který ve svém programu hlásal xenofobii, proti všem, kteří se nějakým způsobem vymykali jejich pojetí „normálnosti“. 

Na druhé straně vyčerpané vítězné mocnosti, snažící se za každou cenu udržet mír a to i obětováním Československého spojence, jemuž bylo v souvislosti s Mnichovskou dohodou dokonce vyhrožováno, že pokud by se chtělo bránit, ponese si případné důsledky samo a bude považováno za agresora.

Politika appeasementu zastávaná demokratickými velmocemi, byla tragicky krátkozraká a podepsáním Mnichovské dohody si Anglie i Francie podřezaly větev na které seděli. Vždyť spousta továren na výrobu zbraní se nacházela na odstoupeném území zabraném Němci a ti si tak mohli dozbrojit své divize pro tažení do Polska a později na západ.

Obecně přijímaným datem začátku války v Evropě je 1. září 1939, kdy nacistické Německo napadlo Polsko, načež se do konfliktu vložily Francie, Velká Británie a státy Commonwealthu.  

Druhou světovou válku provázely v dosud nevídané míře zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a nehumánní zacházení s válečnými zajatci. Oproti všem dosavadním konfliktům bylo průběhem bojů podstatně zasaženo rovněž civilní obyvatelstvo, jež utrpělo obrovské ztráty. Hrůzným příkladem genocidy se stal holocaust, jemuž v důsledku zrůdné nacistické rasové ideologie padlo za oběť šest milionů evropských Židů. Dalším příkladem bylo systematické vyhlazování slovanského obyvatelstva na okupovaných územích východní fronty, kde bylo na 8 milionů civilních obětí. Většina civilních obětí podlehla nemocem a hladu vyvolaným německou armádou a masakrům nebo genocidě páchaných speciálními německými komandy. Válečné úsilí pohlcovalo veškerý lidský, ekonomický, průmyslový a vědecký potenciál všech zúčastněných národů, lze tak hovořit o vedení totální války.

Chceme se všemi svými silami přičinit o to aby se mladá generace o této dějinné epoše dozvěděla co nejvíce a co nejstravitelnější formou.